معرفی انواع دامنه های بین المللی و کاربرد آن ها
زمان مطالعه: 6 دقیقه

دامنه های بین المللی

نام دامنه رشته ای از متن است که به یک آدرس IP عددی گفته می شود و برای دسترسی به وب سایت از نرم افزار مشتری استفاده می شود. در زبان انگلیسی ساده، نام دامنه متنی است که کاربر در پنجره مرورگر تایپ می کند تا به یک وب سایت خاص برسد. به عنوان مثال، نام دامنه  سایت شرکت گوگل google.com است. که ما در این مقاله تصمیم داریم به توضیح اینکه دامنه چیست و معرفی دامنه های بین المللی و کاربرد هایشان بپردازیم.

 

دامنه چیست

دامنه چیست؟

نام دامنه آدرس دائمی وب سایت شما در اینترنت است. این چیزی است که مردم در مرورگرهای وب خود تایپ می کنند تا وب سایت شما را پیدا کنند. به عنوان مثال، google.com نام دامنه وب سایت گوگل است و می توانید آن را در نوار آدرس این صفحه مشاهده کنید.

هنگام خرید، ثبت نام و ثبت دامنه برای وب سایت خود، کاربران به راحتی شما را به خاطر خواهند آورد. هنگامی که بازدیدکنندگان نام دامنه شما را در مرورگرهای خود وارد می کنند، رایانه آنها درخواستی را به دسته ای از سرورها به نام سیستم نام دامنه (DNS) ارسال می کند. شما واقعاً نیازی به دانستن آنچه در پشت صحنه اینجا می گذرد ندارید. تنها چیزی که باید بدانید این است که DNS سپس با آدرس IP سرور میزبان وب سایت شما پاسخ می دهد. به این ترتیب افراد می توانند از نام دامنه شما برای دسترسی به وب سایت شما استفاده کنند.

برای فهم بهتر موضوع به این موضوع فکر کنید که مردم نامی را در لیست تماس تلفن را بهتر از شماره تلفن به خاطر می آورند. به همین ترتیب، به خاطر سپردن نام دامنه ها به جای آدرس های IP برای افراد آسان تر است.

اما آدرس واقعی یک وب سایت یک آدرس IP عددی پیچیده است (به عنوان مثال 103.21.244.0)، اما به لطف DNS، کاربران می توانند نام های دامنه انسان دوستانه را وارد کرده و به وب سایت هایی که به دنبال آن هستند هدایت شوند. این فرآیند به عنوان جستجوی DNS شناخته می شود. اما بیاید به صورت کامل با دامنه و دامنه های بین المللی آشنا شویم.

 

انواع دامنه های بین المللی

معرفی انواع دامنه های بین المللی و کاربرد هایشان

دامنه ها به سه بخش دامنه های بین المللی، دامنه های کشوری و دامنه های معکوس دسته بندی می شوند. جایی که دامنه های عمومی، میزبان های ثبت شده را با توجه به رفتار عمومی شان تعریف می کنند، دامنه های کشوری از دو کاراکتر مخفف اسم آن کشور استفاده می کنند. و از دامنه معکوس برای نقشه استفاده می‌کنند که دامنه های معکوس مانند 121.45.34.132.in -addr.arpa هستند.. اما بیاید یک نگاه کلی به برخی از دامنه های بین المللی بیاندازیم که عبارتند از com (سازمان تجاری)، Edu (موسسات آموزشی)، gov (موسسات دولتی)، org (یک سازمان غیر انتفاعی)، biz (شرکت تجاری)، info (اطلاع رسانی)، name (اشخاص حقیقی) و… هستند.

حتما بخوانید:  دامنه ir چیست؟ و معرفی انواع دامنه های ایرانی

اما حالا که با سه بخش دامنه ها آشنا شدید بیاید کاربرد و معرفی هرکدام از دامنه های بین المللی بپردازیم:

 

.com

اولین دامنه سطح بالا که مورد استفاده عمومی قرار گرفت و یکی از پرطرفدار ترین دامنه های بین المللی، مختصات تجاری .com بود. .com مخفف Commercial به معنای تجاری است در حالی که .com در ابتدا برای استفاده توسط مشاغل توسعه داده شد، این محدودیت شدیدی نداشت. .com رایج ترین نوع دامنه سطح بالا برای شرکت ها، وب سایت ها و ایمیل ها در اواسط دهه 1990 بود.

آما آیا .com روی سئو تاثیر گذار است؟ از آنجایی که .com یک دامنه محبوب و شناخته شده است، انتخاب ایده آلی برای رتبه بندی خوب در سطح بین المللی است. با این حال، درک و ایجاد هدف کاربر مهم است. اگر وبلاگ دستور پخت پیتزا به زبان انگلیسی نوشته شده است و هدف این است که در سطح بین المللی از آن استفاده شود، .com انتخاب خوبی است. با این حال، اگر صاحب یک پیتزا فروشی در تهران هستید، ممکن است بهتر باشد از یک دامنه ایرانی .ir استفاده کنید.

 

.net

دامنه .net یکی از با ارزش ترین پسوند های دامنه موجود است. امروزه تقریباً بالای 50 میلیون نام دامنه .net ثبت شده است و .net دومین دامنه محبوب سطح بالا پس از .com است. این روزها، دامنه .net تقریباً برای هر نوع تجارت و وب سایتی استفاده می شود. قابلیت تشخیص و آشنایی بالای آن، آن را به گزینه ای مناسب برای هرکسی که خواهان یک دامنه حرفه ای است تبدیل می کند.

اما این دامنه برای کوتاه نویسی شبکه به طور خاص برای مؤسسات شرکت کننده در سیستم های شبکه مانند یک ارائه دهنده خدمات وب یا یک شرکت زیرساخت توسعه یافته است. مانند .com ، محدودیت ها هرگز برای محدود کردن .net برای اهداف شبکه رعایت نشد، و یکی از محبوب ترین زمینه های کلاس بالا بود، و بسیاری آن را نزدیک به top-class domain.com می دانند.

حتما بخوانید:  بوت استرپ چیست؟ کاربرد ها و مزایای Bootstrap

 

.org

نام دامنه .org به شما کمک می کند تا به یک برند معتبر از اعتماد و یکپارچگی تبدیل شوید. .org یکی از دامنه های بین المللی است که به گزینه ای برای سازمان هایی تبدیل شد که برای خدمت به منافع عمومی اختصاص یافته بودند. امروزه، دامنه های org یکی از قابل اعتمادترین دامنه ها در اینترنت محسوب می شوند. و برای نهاد های غیرتجاری مانند: غیر انتفاعی، پایه ها، مؤسسات فرهنگی، تشکل های مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر یکی از این موارد را اجرا می کنید، مردم انتظار دارند شما را در انجمن .org پیدا کنند. با این حال، سازمان های تجاری همچنین می توانند از دامنه .org مرتبط با بازوی خیریه کسب وکار بهره ببرند در حالی که سایر نام های دامنه از برند محافظت می کنند. .org برای سازمان های غیرانتفاعی، خلاصه نویسی شده برای سازمان و توسعه داده شد. همانطور که در سایر دامنه ها در بالا دیدیم، این مقاصد اغلب در طول زمان حفظ یا اجرا نشدند. امروزه، شرکت های غیرانتفاعی، شرکت های انتفاعی، مدارس و جوامع به از این دامنه به عنوان دامنه سطح بالا استفاده می شود.

 

.edu

نام دامنه edu یک دامنه سطح بالای حمایت شده در سیستم نام دامنه اینترنت است. این دامنه در سال 1985 با هدف ایجاد سلسله مراتب نام دامنه برای سازمان ها با تمرکز بر آموزش، حتی برای نهاد های غیر وابسته به ایالات متحده آمریکا، اجرا شد.

در مورد امنیت دامنه edu باید بگویم edu برای کالج ها و دانشگاه ها رزرو شده است. در حالی که .gov نشان دهنده یک وب سایت دولتی است که در ادامه به صورت کامل به آن می پردازیم. این دو معمولاً منابع معتبری برای اطلاعات هستند (اگرچه گاهی اوقات یک دانشگاه برای استفاده شخصی به هر یک از دانشجویان خود یک آدرس .edu اختصاص می دهد.

 

.gov

دامنه gov یک دامنه سطح بالای حمایت شده مانند edu در سیستم نام دامنه اینترنت است. این نام از کلمه دولت گرفته شده است که نشان دهنده استفاده محدود آن توسط نهاد های دولتی می باشد. دامنه gov توسط اداره خدمات عمومی، یک آژانس مستقل از دولت فدرال ایالات متحده آمریکا اداره می شود. ایالات متحده تنها کشوری است که علاوه بر دامنه سطح بالای کد کشور، یک دامنه سطح بالای خاص دولتی نیز دارد. .gov یکی از شش دامنه اصلی سطح بالا است که در RFC 920 تعریف شده است. اگرچه در ابتدا برای هر نوع اداره یا سازمان دولتی در نظر گرفته شده است. تنها سازمان های دولتی مستقر در ایالات متحده می توانند نام های دامنه .gov را ثبت کنند، که این نتیجه اینترنت به عنوان یک شبکه تحقیقاتی تحت حمایت دولت ایالات متحده است.

حتما بخوانید:  آموزش تغییر پورت SSH در CentOS 7

اما سایر کشورها معمولاً دامنه سطح دوم این پسوند را برای عملیات دولتی در دامنه سطح بالای کد کشور خود واگذار می کنند. برای مثال، .gov.uk دامنه دولت بریتانیا و .gc.ca دامنه دولت کانادا است. ایالات متحده آمریکا تنها کشوری است که علاوه بر ccTLD (.us) خود، دامنه سطح بالای خاص دولتی نیز دارد.

 

.biz

با نشانی وب سایت متمایز به دنیا نشان دهید که یک کسب و کار هستید. نام دامنه .biz نه تنها مشتریان بالقوه بیشتری را جذب می کند، بلکه دید شما را نزد رسانه ها و سرمایه گذاران افزایش می دهد. .biz به این معنی است که شما همه کاری دارید و برای ثبت نام توسط هر کسی باز است.

 

اما چرا باید .biz را انتخاب کنیم:

  • امنیت: .biz تضمین می کند که نام دامنه شما ربوده نخواهد شد و تا زمانی که شما آن را بگویید، تغییراتی در سایت شما ایجاد نمی شود.
  • فن آوری: چرا تا ۷۲ ساعت منتظر بمانید تا آدرس وب شما فعال شود؟ .biz ثبت نام در زمان واقعی را ارائه می دهد، بنابراین می توانید بلافاصله برای کسب و کار فروشگاه اینترنتی خود را باز کنید.
  • محل: اکنون نام خود را در جلو و مرکز جامعه تجاری، درست در جایی که به آن تعلق دارد، قرار می دهید. این چیزی است که نام های دامنه .biz را بسیار ارزشمند می کند.

 

تاثیر دامنه در سئو

 

آیا دامنه های بین المللی روی سئو تاثیر گذار هستند؟

به طور خلاصه، بله، نام دامنه تاثیر گذار است اما پسوند دامنه اصلا اهمیت بالایی ندارد و چه بسا  می توان گفت اصلا مهم نیست. دامنه ها شما بر روی سئو و جایگاه شما در رتبه بندی تاثیر می گذارد. در مرحله‌ای از چرخه حیات کسب وکارتان، اگر می‌خواهید حضور آنلاین داشته باشید، احتمالاً یک نام دامنه انتخاب می‌کنید. چه شرکت جدیدی باشید که یک وب سایت ایجاد می‌کند یا یک کسب وکار فرعی ، مهم است است که قبل از تعهد به یک دامنه، سئو را در نظر داشته باشید.

3.9/5 (18نفر)
از این مطلب خوشتان آمد؟
دیدگاه های کاربران
۲ دیدگاه
یزدان 27 آوریل 2022
خیلی متشکرم که به صورت کامل واضح توضیح دادید که پسوند در سئو تاثیری نداره.
modir 27 آوریل 2022
از نظر انرژی بسیار خوب شما متشکریم.